ΑΓΓΕΛΙΕΣ - ΧΡΗΣΙΜΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ   

 

Μέλος της "ΔΕΞΙΟΤΗΤΑΣ" (Όμιλος Προστασίας & Ανάπτυξης Δεξιοτήτων)

Τρίτη, 21 Νοεμβρίου 2017
22:58:13

 

 

 

Παγκόσμια Ημέρα Χορού η Παρασκευή 29/4ου

Στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Χορού είμαστε όλοι καλεσμένοι την Παρασκευή 29 Απριλίου. Το Σωματείο Ελλήνων Χορογράφων διοργανώνει στους δρόμους των πόλεων όπως  Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Χανιά, Σύρος, καθώς και σε άλλους δημόσιους χώρους χορευτικές εκδηλώσεις καθώς και δωρεάν μαθήματα χορού.

Στην διοργάνωση συμμετέχει το Υπουργείο Πολιτισμού, το Ελληνικό τμήματα του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού CID UNESCO και το πρόγραμμα ATHENS EVERY WEEK. Στην Αθήνα οι εκδηλώσεις θα διεξαχθούν στους χώρους του Ιστορικού κέντρου της πόλης.
Δράσεις στην Αθήνα
13:00 – 16:00 Ερμού και Νίκης: Documentary / Yelp / Δαγίπολη / Αλλαχού / Creo
15:15 – 15:30 Ερμού και Βουλής: Παρέμβαση Β / Φ / Asomo
15:30 – 16:00 Ερμού και Νίκης: Documentary / Yelp / Περιηγητές / Πρόσχημα
16:00 – 17:00 Καπνικαρέα: "ονειρο|πόλη|ση" / Eekuipoiz / Κι όμως κινείται
17:00 Ερμού και Αιόλου: Παρέμβαση Γ / Metamorphosis / Χοροθέατρο 7
17:30 – 18:15 Μοναστηράκι: Ότι συμβεί / Αγγελόσκονη, ΑΣΚΤ , VSA hellas
18:15 – 18:30 Ηφαίστου: Quilombo
18:30 – 19:15 Θησείο: Present Bodies / Έλιξ, Εννιάμορφο, Blue Bling, Inside noise
19:15 – 19:30 Αγίου Παύλου – Διονυσίου Αρεοπαγίτου: Quilombo
19:30 Διονυσίου Αρεοπαγίτου/ Ηρώδειο: Παρέμβαση Ε/ Περιηγητές
20:00 – 21:00 Νέο Μουσείο Ακρόπολης: On ice / On Off / Ήρος Άγγελος / Πρόσχημα / Creo / Asomo

Παράλληλες Δράσεις
Α. 15:00 Σύνταγμα: Παρέμβαση A / Metamorphosis / Χοροθέατρο 7/ Δαγίπολη / Αλλαχού / Ήρος Άγγελος / Πρόσχημα / Creo / Asomo
Β. 16:30 – 17:30 Νέο Μουσείο Ακρόπολης: Present Bodies / Έλιξ / Εννιάμορφο / Blue Bling / Inside noise
Γ. 16:30 – 18:30 Μοναστηράκι: Το DNA της τέχνης / On Off
Δ. 19:15 Αγίου Παύλου: Παρέμβαση Δ / Metamorphosis / Χοροθέατρο 7 / Αλλαχού

Δωρεάν μαθήματα στα Στούντιο στην Αθήνα:
Σχολή Αλεξοπούλου / Ρεγγίνα Αλεξοπούλου
10.00-11.30 feldenkrais με την Ρεγγίνα Αλεξοπούλου και 11:30 – 13:00 σύγχρονο και pilates με την Μυρτώ Καλογεροπούλου
Διεύθυνση: Σουλίου 6α Μαρούσι (σταθμός ΚΑΤ), τηλ. 210 8061655,6977212785

ΧΟρΟLOGIE / Daniel Lommel
12.00-13.30 κλασσικό μπαλέτο με τον Daniel Lommel
Διεύθυνση: Πειραιώς 76, Κεραμικός, τηλ. 2105231060

Baile de Barrio / Ελένη Τζάρου
12:30-14:00 κλασσικό μπαλέτο με την Έλενα Τοπαλίδου
Διεύθυνση: Κων/πόλεως 52, Γκάζι 1ος όροφος

Κινητήρας / Αντιγόνη Γύρα
15.15-17.00 σύγχρονο με την Ανθή Θεοφιλίδου
Διεύθυνση: Ερεχθείου 22, Ακρόπολη, τηλ. 2109248328

horos:::χώρος / Γιάννης Γιαπλές
16:30 – 18:00 σύγχρονο με τον Γιάννη Γιαπλέ
Διεύθυνση: Σφητιών 10, Κάτω Πετράλωνα- Γκάζι, τηλ. 6946061264, 210 3414547

DAN.C.CE / Φρόσω Τρούσα
18:30–20:00 σύγχρονο με την Χριστίνα Μερτζάνη
Πειραιώς 76, Κεραμικός, τηλ 2105230582

Χώρος Τέχνης 14η Μέρα / Μαρία Αγγέλου, Νίκος Λυμπεράτος
18.30-20.00 σύγχρονο και 20.00-21.30 αυτοσχεδιασμός με την Μαρία Αγγέλου
Διεύθυνση: Καλλιρρόης 10, Μετρό Ακρόπολη, τηλ. 6932195393- 6938448180

ART.ACT. area / Νατάσσα Ζούκα
20:30 – 22:00 αυτοσχεδιασμός με την Αγγελική Στελλάτου
Διεύθυνση: Αθηνάς 12 Μοναστηράκι, τηλ. 2114035789

Present Body / Χριστίνα Κλεισιούνη
22.00 -24.00 contact improvisation με την Χριστίνα Κλεισιούνη
Διεύθυνση: Ερεσού 16, 10680 Νεάπολη Εξαρχείων τηλ. 210 3605964, 6932190273
ΠΗΓΗ: www.enet.gr

 

Μέλος της "ΔΕΞΙΟΤΗΤΑΣ" (Όμιλος Προστασίας & Ανάπτυξης Δεξιοτήτων)

Back to top
Go to bottom